Dil Öğrenin

dil,öğrenmek
Son araştırmalara göre hangi yaşta olursanız olun yeni bir dil öğrenmek, sadece tatillerinizi zenginleştirmenizi ya da iş seyahatlerinizde daha başarılı olmanızı sağlamıyor aynı zamanda sizi daha iyi bir dinleyici yapıyor, yaratıcılığınızı arttırıyor, beyin kapasitenizin büyümesini sağlıyor, hatta birçok insan için Alzheimer’ı bile geciktiriyor.

bütün  yararlarının yanı sıra dil öğrenmek beyninizin odaklanma gücünü geliştiriyor. Dil öğrenmek fiziksel olarak zihninizi değiştiriyor, ve sonunda daha güçlü ve yaratıcı düşünmenizi sağlıyor. Dil öğrenmenin sağladığı diğer yararlar ise şöyle:
1. İletişim becerilerinizi geliştirir:Birçoğumuz ana dilimizi kullanırken dilbilgisi yapıları üzerine çok da düşünmezken ikinci bir dil öğrenirken buna daha fazla önem vermeye başlıyoruz. Yabancı bir dilde yazmaya ya da konuşmaya başladığımızda, bir anda sözcüklerin sıralamasına, fiilerin zamanlarına daha çok odaklanmamız gerekiyor. Yabancı dilde kurduğumuz cümle yapılarının farkına varmak, ana dilimizde de bu dizilimin daha çok farkına varmamızı sağlıyor. Bu bilinçli yaklaşım, yazma ve konuşma becerilerimizin gelişmesine ve daha net iletişim kurmamıza yardımcı oluyor.
2. Daha iyi bir dinleyici olursunuz: Northwestern  Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yabancı dil bilen kişiler, bir konuşmacının sesini dikkat dağıtıcı seslerin arasından ayırt etme konusunda daha başarılı. Yabancı dil öğrenmek fiziksel olarak duyma becerimizi de geliştiriyor. Sağladığı bu avantajla; müşteri, patron, çalışan ya da öğretmenlerimizi daha iyi dinleyip anlayabiliyoruz.
3. Yaratıcılığınızı arttırır:Ana dilimizde konuşurken sözcükleri sıralayarak cümleler kurma sürecimiz çok çaba gerektirmeden doğal olarak gerçekleşir. Yabancı dilde cümle kurmak ya da söylenenleri anlamak daha çok efor ve dikkat gerektirir. Yapılan bir araştırma yabancı dil öğrenmenin kişilerin akıcılık, detaylara dikkat etme, özgünlük ve esneklik becerilerini arttırdığını kanıtlamış.
4. Zekanızı güçlendirir:Yabancı dil öğrenmek beyindeki bilişsel süreçlerinizi yöneten merkezi geliştirir. Yabancı dil öğrenmek ve konuşmak, beynin komuta merkezini daha etkili hale getiren güçlü bir egzersizdir. Çok dilli olmak, yaşlansak bile bu merkezimizin güçlü kalmasını sağlar. Halk dilinde bunama olarak bilinen “demans” hastalığına sahip tüm dünyada 24 milyon kişi arasında yapılan araştırmada birden çok dil bilen kişilerin bilmeyenlere göre hastalıklarının 4 yıl daha geç ortaya çıktığı kanıtlanmış.
5. Karar verme süreçlerinizi etkiler:Yapılan bir araştırmada, yabancı dil bilen kişiler karar verme süreçlerini ana dilleri yerine yabancı dillerinde değerlendirdiklerinde, daha sakin ve analitik oldukları gözlemlenmiş. Bu durum kişilerin ana dillerinde karar verme süreçlerinde daha fevri ve duygusal kararlar verdikleri ve doğal önyargılara sahip olduklarını göstermiş. Kişilerden aynı kararı yabancı dilde vermeleri istendiğinde daha kapsamlı bir değerlendirme süreci izledikleri ve daha mantıklı kararlar verdikleri gözlemlenmiş. Bundan sonra önemli bir karar vermeniz gerektiğinde yabancı dilde düşünmeyi de deneyebilirsiniz.

Yabancı dil öğrenen bir kişi olarak, daha net iletişim kuran, daha bilinçli ve yaratıcı düşünen bireyler haline gelmenin yanı sıra çok dilliliğin diğer avantajlarından da yararlanmış olursunuz.
Yabancı dil öğrenmek; küresel bakış açımızın genişlemesine yardımcı olur, düşünme süreçlerimizi şekillendirir, etrafımızla iletişimimizde daha empatik oluruz, kısacası dünyaya bakış açımızı değiştirir.
yorum yapmayı unutmayın fikirleriniz bizim için değerli...

Paylaş

Unknown

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder