Günlük Tutmanın 10 Faydası

günlük tutmak

Günlük Tutmanın Faydaları

Ben kaybedenler arasında olsam bile siz kendinizi kurtarabilirsiniz. Aslına bakarsanız blog yazarlığı da bir nevi günlük tutmak gibidir. Bloglar fazla kişiselliği kaldıramayacak kadar topluma açık olduklarından ötürü doğrudan günlük olarak nitelendirilemezler.Günlük tutmanın faydaları konusunda bilgi verip size neler kazandırabileceğine değinerek, sizi günlük tutmaya teşvik etmek istiyorum. Sizi günlük tutmaya ikna edemesem bile en azından günlük tutmanın neden önemli olabileceğini öğrenmenizi isterim. Dopdolu bilgilerle tanışmaya hazırsanız günlük tutmanın faydaları neler, adım adım öğrenmeye başlayabiliriz.

1. Yazım Becerisinin Gelişmesi

Bu çok şaşırılacak bir durum değil. Günlük tutan bir bireyin yazma becerisi diğer insanlara göre daha fazla ve daha hızlı gelişir. Diğer taraftan günlük tutmak düşüncelerimizi daha rahat dile getirme konusunda bize yardımcı olur. Hayatta başaracak kabiliyete ve deneyime sahip olsak bile yapamadığımız onca şeyin temelinde korkularımız vardır.
Günlük tutarken tek başımıza kalırız. Korkularımız bizim yanımızda olmaz. Günlükler topluma açık alanlar değillerdir. Yazdıklarınızı sadece siz bilebilirsiniz. Günlükler bir nevi düşüncelerinizin ve duygularınızın kalesi durumundadır. Günlük yazarken istediğiniz dünyanın kralı/kraliçesi olabilirsiniz. Dilediğiniz cümleleri kurabilir, hiç korkmadan ve çekinmeden absürt kelimeler kullanabilirsiniz.
Tüm bu rahatlığın ve sürekli yazmanın getireceği en büyük fayda yazım becerinizin gelişmesine katkı anlamına gelecektir. Bu aynı zamanda hayatınız boyunca işinize yarayacak bir beceriye sahip olmanız demektir.

2. Okuma İştahının Kabarması

Aslında bu da bir sır değil. Ne kadar fazla kitap okursanız o kadar fazla kitap okumak isterseniz. Bu sefer durumun biraz daha farklı olduğunu söylemem gerekiyor. Çünkü okuyacaklarınız başkasının yazdıkları değil sizin yazdıklarınız olacak. Kim kendi yazdıklarını okumak istemez ki?
Kendi düşünceleriniz, kendi kurgunuz, kendi anlatımınız ve kendi yaşadıklarınız. Her şey size ait olacak! Okuyacaklarınızın kahramanı ve anlatıcısı sizsiniz. Okuduktan sonra daha fazla okumak isteyeceksiniz. Belki de ömrünüz boyunca okumayı düşünmediğiniz anı ve hatıra kitaplarını artık okumaya çalışacak, bundan çok büyük keyif alacaksanız.

3. Sakinleştirici Etkisi

Günlük yazdığınız zaman sakinleşirsiniz. Çok sinirli ve öfkeli dahi olsanız kelimeleriniz kalemin ucundan dökülmeye başladığı anda sakinleşmeye başlayabilirsiniz. Sizi öfkelendiren ne ise onunla hesaplaşmanızı kalem ve kağıtla gerçekleştirebilirsiniz.
Hayatta karşınıza çıkacak olan her olayın bir rastlantıdan ibaret olduğunu düşünebilir veya buna ilahi bir anlat kazandırabilirsiniz. Kişisel görüşleriniz birbirinden farklı olabilir ama yaşadığınız olaylar sonucunda bir duygu yükü içerisine her koşulda girersiniz. Bu bazen öfke olur, bazen mutluluk, bazen ise sinir. Sakinleşmek için kendinizle ve olayla yüzleşmeniz gerekir. Bunu en iyi yapabileceğiniz yer kaleme aldığınız günlüktür.

4. Geleceğe Miras Bırakılması

Maddi miraslar her zaman ilgi çekici olur öyle değil mi? Birinden miras kaldığı zaman sevinirsiniz. Günlüğünüz de bir miras olabilir. Birinci maddede belirttiğim kalenin inşasını siz yaparsınız ama hayata gözlerinizi yumduğunuz zaman kalenizin sahipsiz kalma olasılığı vardır. Bunun olmasını ister misiniz?
Büyük bir olasılıkla istemezsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız günlüğünüz ailenizin diğer fertlerine kalacak önemli bir manevi miras olabilir. Bunu isteyip istemediğinize ise siz karar vermelisiniz. Bencillik yaptığınızı düşünmeyin. Bazı hazineler başkalarıyla paylaşılamayacak kadar kıymetlidir.

5. Otobiyografinin Hazırlanması

Hepimiz aslında sıradan insanlarınız. Bazılarımızın adı birçoğumuzdan fazla duyulur çünkü bu kişi yaptığı çalışmalar, attığı adımlar ve girişimleriyle ön plana çıkmayı başarmıştır. Belirli bir alanda ismi duyulan ve saygın bir kişiyseniz yaptıklarınızı anlatacak notlara ihtiyacınız var demektir. Endişelenmeyin, günlükler size yardımcı olacaktır.
Günlük tutarken sadece iç hesaplaşmanızı yapmazsınız. Aynı zamanda gün içerisinde yaptığınız her şeyi kaleme almış olabilirsiniz. Başarıdan başarıya koşan bir birey olarak herkes sizin nasıl başarıya ulaştığınızı öğrenmek isteyebilir. Yazmış olduğunuzu bir otobiyografi kitabına veya anı kitabına dönüştürüp yayınlamayı düşünebilirsiniz.

6. Hafızanın Güçlü Tutulması

Kabul etmemiz gereken bir diğer durum çok kuvvetli hafızamız olsa bile bazı şeyleri unutabilecek olmamızdır. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Gün içerisinde yaptığımız ve bize önemsiz gelebilecek olayları birkaç gün sonra unutmamız mümkündür. Fakat önemli bir olay yaşamışsak bunu unutmamak isteyebiliriz.
Günlükler yaşadıklarımızı aktardığımız alanlar olacağı için önemsizler dahil olmak üzere yaşanan pek çok olayı kayıt altında tutmamız anlamına gelir. Böylece unutmamız gereken bir şeyi unutmamız durumunda hatırlamamıza yardımcı olabilirler. Aynı şekilde bir şeyi tekrar etmek hafızamızın güçlü tutulmasını sağladığından günlükler bize ekstra fayda sağlayabilirler.

7. Zekanın Gelişmesi

Yazı yazma becerinizin iyileşmesini sağlayan günlük tutma alışkanlığınız aynı zamanda zekanızın gelişmesini sağlayabilir. Yazı yazmak (anlaşılır, okunaklı ve düzgün bir biçimde) insanın zekasını geliştirme konusunda olumlu katkılara sahiptir.
Yazı yazarken ortaya koyacağınız çaba zekanızı kullanmanızı gerektirir. Zekanızı kullanıp beyninizin aktif olarak çalışmasını sağladığınızda zekanın gelişimine olumlu katkılar sağlarsınız. Yazı yazmak yeni kelimeler keşfetmek, yeni bilgiler edinmek ve bu bilgileri özümsemek anlamına geldiğinden yazmaya devam ettiğiniz her gün boyunca zekanızı geliştirme fırsatını elde edersiniz.
Tıpkı sakinleştirici etkisi adını taşıyan başlıkta belirtmiş olduğum gibi günlük tutmak duygularınızı kontrol etme konusunda size azımsanmayacak derecede önemli katkılar sağlar. Bunun bir getirisi olarak duygusal zekanızın gelişmesi mümkün olabilir. Duygusal zeka, duygularınızı kontrol edebileceğiniz sürece geliştirmeyi başarabileceğiniz bir olgudur.

8. Hedeflerin Yerine Getirilmesi

Günlük tutarken hedeflerinizi sıkça dile getirmiş olursunuz. Hedeflerinizi ne kadar sık dile getirirseniz bunların önemli olduğuna bir o kadar fazla inanırsınız ve hedeflerinize bağlılığınız artış gösterir. Hedeflerinizi takip etme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız günlük tutmak size yardımcı olabilir.
Hedefler her zaman hayatınızın bir parçası olacaktır. Bazen yeteri kadar iyi olamadığınız için hedeflerinizi yerine getiremezsiniz ve başarıya ulaşamazsınız. Bazen ise dikkat dağınıklığı ve hedeflere gereken önemi vermemekten ötürü onlardan uzaklaşırsınız. Hedeflerinizi yerine getirebilecek kabiliyete sahip olsanız bile bunu başarma fırsatını elinizden kaçırabilirsiniz.
Günlük tutmak bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir ve sürekli olarak dile getirdiğiniz hedeflerin önemliliği konusunda kendinizi ikna etmeyi başarabilirsiniz.

9. Öz Disiplinin Gelişmesi

Günlük tutmak sorumluluk gerektirir. Her sabah veya akşam veya günün belirlediğiniz bir saatinde günlük tutmaya vakit ayırdıkça bir alışkanlığa sahip olmuş olursunuz. Bu alışkanlığa gösterdiğiniz ilgi ve bağlı kalma durumu sorumluluk bilincinizin gelişmesini sağlar.
Günlük yazma konusunda ne kadar az aksaklık yaparsanız bu alışkanlığın gelişmesine bir o kadar fazla katkı sağlarsınız. Bir alışkanlığın gelişmesi için sorumluluk ve kararlılık en önemli gereksinimler arasında yer alır. Tekrarlar olmadan bir alışkanlığa sahip olabilmeniz mümkün değildir.
günlük tutmak
10.İLETİŞİM BECERİLERİNİN GELİŞMESİ
Yazmak ile konuşma arasında bir bağ bulunmaktadır. İkisinin birbirinden bağımsız olduğunu düşünmemelisiniz. Yazma beceriniz ne kadar iyiyse konuşma beceriniz de normal düzeyinden çok daha iyi durumda olacaktır. Elbette konuşma kendi başına farklı bir disiplindir ama birbiriyle bağlantılı olan disiplinlerin gelişime katkı sağlaması şaşırılacak bir durum değildir.
Yazma ve konuşma birbirinden farklı disiplinler olsa bile yazarken bir bireyin seçeceği anlatım ve kelimeler aynı zamanda onun konuşma konusunda alacağı kararları etkilemektedir. Günlük yazarken bunu sıkça yerine getireceğiniz için iletişim becerilerinizin farkında olmadan gelişmesini sağlayabilirsiniz.
Günlük tutmanın faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Günlük tutmak kendinize olan güvenin gelişmesini sağlarken aynı zamanda daha yaratıcı olmanız konusunda size destek olur. Günlük tutan bireylerin günlük tutmayanlara göre sahip olacakları bazı farklı kazanımlar olacaktır. Bunlara ayrı bir başlıkta değinmek istedim. Dilerseniz okumaya devam edebilirsiniz.
Paylaş

Unknown

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder