Akıllı Telofonlar İnsan Hayatını Nasıl Değiştirdi

telefon
Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası olmaktan  öte hayatımızın kaynağı haline gelmesini başarmıştır. Dışarı çıktığımız zaman  karşıya bakarak yürüyen insanların sayısı elindeki telefona bakarak yürüyenlerden daha da  azdır. Bir köşede  sevgilisini ya da arkadaşını beklerken insanların ellerinde  akıllı telefonların  olduğunu görürüz. Artık bilmediğimiz bir  ev adresini  “Nasıl bulacağız?” derdimiz kalmadı artık. Elimizde bir akıllı telefon ve dışarıda da  kullanacağınız internet paketimiz varsa, telefonumuzun şarjı dışarıda bizi idare edecek kadarsa bizden şanslısı yoktur o zaman. Hayatımıza yön vermekte olan  cihazlar haline gelmiş olan  telefonun , akıllı sıfatını taşıyınca  ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkânı bize  sağlamakta.

Nereye Gideceğinizi Size o Söyler.
İlk defa gideceğiniz bir yere telefonun  harita uygulamalarını  kullanarak çok çok  kolay ulaşımı sağlayabilmekteyiz. Dünyada görülmesi gereken mekânları, ucuz alışveriş sitelerini, hava durumu akıllı cep telefonların ayrıcalığıyla çok kolay takip edilebilmekteyiz, nerede ne yeneceğine kadar her şeyle ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir. Akıllı telefonlar, insanı hayatını büyük ölçüde kolaylaştırırken aslında onun düşünme yetisini de zayıflatmakta. Bir buluşma olacaksa toplanılacak mekân internetten çok kolaylıkla bulunabilmekte, alışverişler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. zaman harcanmadan  istenilen şeylerin elde edilmesi insanların hoşuna gitse de her zaman  akıllı telefonlarla meşgul olmanın insan ilişkilerini zayıflatmasının yanında ayrıca  kişileri depresyona sürüklediği psikologlar ve psikiyatrlar tarafından vurgulanan görünen  bir gerçektir.


Cep Telefonları  Hayatımızın Bir Parçası mı Yoksa Tamamı  mı?
Amerikada’da  yapılan araştırmalarda  akıllı telefonları  kullanan kişilerin %45’inin telefonları olmadan yapamayacaklarını istatistikî verisine ulaşılmakta. Akıllı telefonlara bukar  düşkünlük gösterilen  dünyada, sadece psikolojik ve  fiziksel rahatsızlıkların da artması kuvvetle muhtemel bir hal almaktadır. Yatarken cep telefonu ekranına bakmanın gözlere verdiği zarar dışında uyku düzenine olumsuz yönde etki ettiğini ve kişilerin gece uyurken vücutta salgılanan uyku hormonunda düzensizliklere yol açtığı belirtilmektedir. Ayrıca telefonları sürekli elde kavranmış bir pozisyonda taşımanın zamanla başparmak sinirlerinde hasara yol açabileceği vurgulanmaktadır. Cep telefonlarının özellikle uyku düzensizliğine yol açacak şekilde geceleri kullanılması uyku bozukluğundan kaynaklı tam dinlenememe, gün içinde huzursuz olma, sinirlilik hali, kişilerin uzun dönemde depresyon yaşaması gibi sorunların açığa çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Akıllı telefon kullanan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmanın belirttiğine göre telefon bağımlısı olan kişilerin günde en az 60 kez telefonunu kontrol etmektedir. En çok telefon bağımlılarının gençler olduğunu bildiren araştırmada 18-29 yaş aralığında bu durumun daha fazla olduğu işaret edilmektedir. Edinilen bilgilere göre günde gönderilen kısa mesaj sayısının 109 olduğu alınan mesaj sayısının ise 113 olduğu saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda dünya üzerinde akıllı telefon bağımlısı insanların hayli fazla olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Akıllı telefon bağımlılığının aşırı hali olan nomofobi durumunda kişiler, telefonları vasıtasıyla internetten haberdar olamadıklarında ciddi strese girip sinir bozuklukları yaşatmaktadır.
Hem Akıllı Hem İşlevseldir.
Teknolojinin gelişmesi ile , navigasyon sistemlerinin kurulması, hangi saatte hangi otobüsün hangi duraktan geçeceğinin bilinmesine kadar imkân sağlamaktadır bize. Hesap makinelerinin ve not defterlerinin de cep telefonları içine sığdırılması, adım sayar gibi günlük hayatta kullanılmak istenecek programların ve ihtiyaç duyulabilecek araç gereçlerin tek bir cihaz vasıtasıyla kullanılması mümkün olmaktadır.
Akıllı telefonların insanlarda uyandırdığı merak duygusu, gelen mesajları her dakika kontrol etme isteği ya  da telefonlara  yüklenen oyunların sürekli oynanmak istenmesi, bir sonraki bölümde ne olacağı merakı telefon bağımlılığını git gide arttırmakta insanlar arası iletişimi de zayıflatmaktadır.
Paylaş

Unknown

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Telefonlar artık olmazsa olmaz. Her işe yaramasından dolayı yanımızdan ayıramıyoruz. Bu kadar bağlanmak hoş değil tabi ki ama isyan etmekte anlamsız kalıyor. Telefonlardan faydalanmasını bildiğimiz müddetçe esiri olmayız.

  YanıtlaSil
 2. esiri olduğumuz sürece iyi bir şey değil maalesef akıllı telefonlar :(

  YanıtlaSil