Kıbrıs Barış Harekatı

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Kıbrıs Barış Harekatı hakkında kısaca bilgi vereceğiz. İşte harekatın ayrıntıları…
Kıbrıs Harekatı; 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ tarafından Kıbrıs’ta başlatılan  askerî harekâtın adıdır. Tarih Kıbrıs Savaşı adıyla da bilinir.
Bu harekatın Türkiye Cumhuriyeti adına Zürih ve Londra Antlaşması’nın IV. maddesine ilişkin bir nedenden dolayı çıktığı söylenmektedir. Ancak Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi harekatın apaçık karşı ülkeye işgal niteliği taşıdığı kararını ve bu harekatın işgal niteliğinde olduğunu açıklamıştır.20 Temmuz 1974 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden çıkan 353 sayılı kararında Uluslararası güvenlik ve barışın sağlanması kanunları çıkmıştır. Bu maddelerden fazla bir tehlikeye sebebiyet verenidir. Birleşmiş Milletler’in konu üzerinde ve bölge hakkında ciddi bir telaş içerisindedir.
Kıbrıs Cumhuriyeti sonrasında toprak bütünlüğünü bozmak zordur. Tüm devletlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinde oluşturduğu toprak bütünlüğüne saygı duymak şarttır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 11 Mayıs 1984 tarihinde 550 sayılı kararında ise durumu işgal olarak belirlemiştir.
Konuya ilişkin Kıbrıs harekatında Türk müdahalesi serbestleşmiştir. Fakat uluslararası kuruluşları ve kararlarının çoğul olaya olumsuz gözlerle bakmalıdır. l-
Paylaş

Ömer Faruk Yılmaz

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder